+38 095 869 75 93

Як налагодити грудне вигодовування?

Про користь годування грудьми говорять багато фахівців, користь грудного вигодовування підтверджують наукові дослідження. Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує починати грудне вигодовування малюка відразу після народження і продовжувати до того моменту, як дитині виповниться 2 роки. Незважаючи на те, що до природного годування грудним молоком фізично і психологічно адаптовані і мати, і малюк, у багатьох виникають проблеми з тим, як налагодити грудне вигодовування після появи дитини на світ.

В основному труднощі виникають у тих жінок, які вперше стають мамами. Проблеми можуть бути пов'язані з недостатністю грудного молока, відсутністю досвіду прикладання малюка до грудей, з появою питань про те, чи потрібно зціджувати груди і в яких ситуаціях це необхідно робити, чи достатньо дитині молока, яке виробляється у матері. Якщо ви зіткнулися з такими питаннями, радимо неодмінно заручитися допомогою неонатолога, педіатра, консультанта з грудного вигодовування.

Базові рекомендації при грудному вигодовуванні

Природний процес годування дітей грудьми в більшості випадків не вимагає від матері будь-яких особливих навичок. Але мамам слід знати, як правильно прикладати дитину до грудного вигодовування, а також про інші важливі нюанси.

1.      Коли краще починати грудне вигодовування? Якщо жінка вирішує годувати малюка грудьми, ВООЗ рекомендує прикласти дитину до грудей відразу після народження, в першу годину після пологів. Ідеальним вважається раннє прикладання «шкіра до шкіри», коли новонародженого укладають до мами на груди для більш близького контакту.

2.      Необхідно правильно прикласти дитину. Це основне правило для комфортного і ефективного вигодовування. Покладіть малюка рівно, стежте, щоб голівка не закидалася назад. Животик дитини повинен притискатися до вашого, носик «дивитися» на сосок. Як тільки малюк відкриє ротик, допоможіть йому, підсунувши головку до соску. При правильному годуванні нижня губа трохи вивернута, сосок перебуває глибоко в роті, і ви чуєте, як дитина ковтає молоко.

3.      Коли годувати? Існує безліч думок і систем. Однак з урахуванням рекомендацій професійних неонатологів, кваліфікованих консультантів і досвідчених мам найкраще годувати малюка на вимогу, як тільки він цього захоче. Відривати немовля від соска також не слід, бо він повинен його відпустити самостійно. Часті годування не тільки забезпечуватимуть насичення дитини, але і простимулюють збільшення кількості молока.

4.      Чи потрібно використовувати пустушки (соски)? За рекомендацією ВООЗ при намірі годувати малюка грудним молоком варто відмовитися від використання пустушок, що імітують жіночий сосок. На думку експертів соски, що надягають на пляшечки, а також пустушки, деяким діткам можуть порушити правильне захоплення і спровокувати відмову від маминих грудей.

5.      Повноцінне харчування та відпочинок для мами. Під час періоду грудного вигодовування слід подбати і про здоров'я матері – фізичне, психологічне. Раціон повинен бути наповнений корисними вітамінізованими продуктами, достатньою кількістю рідини. Слідкуйте за самопочуттям жінки. Мамі необхідний відпочинок, своєчасний і достатній сон, допомога рідних і близьких, прогулянки на свіжому повітрі.

Детальніше про грудне вигодовування, як правильно прикладати малюка, вам неодмінно підкаже неонатолог або ваш педіатр.

Як визначити, чи достатньо грудного молока отримує дитина?

Часто мами новонароджених турбуються про те, чи вистачає дитині молока, чи не залишається дитина голодною після годування. Існує 2 ознаки, які явно вказують на те, що молока дійсно недостатньо:

1.      У перші 6 місяців життя немовляти прибавка в вазі становить менше 500 г. Якщо харчування налагоджено правильно, то вже на II тижні життя відбувається відновлення втраченої після народження ваги і спостерігається збільшення;

2.      Недостатнє сечовипускання (менше ніж 6-8 разів за 1 добу).

Як зрозуміти, що малюк правильно прикладений до грудей? Ось кілька факторів, які вказують на те, що все в порядку:

·        під час смоктання ротик відкритий широко;

·        нижня губа злегка вивернута назовні;

·        язик прилягає до соску знизу і його видно;

·        щічки округлені;

·        при смоктанні сосок охоплений повністю, майже з усією ареолою;

·        смоктання відбувається повільно, глибоко, з паузами;

·        груди візуально здається круглим;

·        мати чує ковтання;

·        тіло малюка притиснуто до материнського, підборіддя стосується грудей, тіло і головка лежать в одній площині, мама підтримує дитину за сідниці;

·        мамі зручно, вона не відчуває якийсь дискомфорт.

Також є ознаки, за якими можна визначити, що дитина прикладена до грудей неправильно і/або що у малюка виникають труднощі з смоктанням:

·        рот не відкривається широко, губи занадто витягнуті вперед;

·        язика не видно;

·        нижня губа не вивернута назовні;

·        щоки втягнуті і напружені;

·        смоктання відбувається швидко, чується цмокання, клацання;

·        ареола соска більше визирає з-під нижньої губи;

·        тіло не притискається до тіла матері, шия повернута, підборіддя не торкається до грудей;

·        груди занадто витягнуті;

·        на сосках є тріщини, запалення;

·        на грудях мастит, є закупорка молочної протоки;

·        соски втягнуті, плоскі;

·        під час годування мати не відчуває себе комфортно, їй доводиться нахилятися над малюком, її плечі занадто напружені, вона трясе дитину, натискає на груди пальцями;

·        малюка підтримують тільки за плечі і голову.

Якщо ви визначили чинники неправильного годування, слід виправити помилки і навчитися прикладати дитину до материнських грудей таким чином, щоб було зручно мамі і малюкові, щоб новонароджений після годування не був голодним.

Чому молока може бути недостатньо?

При нестачі молока у дітей знижується вага, відбувається порушення правильного розвитку, стрес, безсоння. Такий стан дитини негативно впливає і на матір. Причини, за якими може статися брак молока, різні. Це можуть бути:

·        пізній початок годування. Дитину не доклали до материнських грудей в перші години після народження;

·        неправильне прикладання до грудей, що знижує ефективність смоктання, не дозволяє маляті насититися;

·        годування «по годинах», за певною системою, коли дитина не отримує грудного молока на першу вимогу, вночі великі перерви між прикладанням до грудей;

·        використання пустушок, пляшечок з сумішшю (при необхідності краще давати воду з чашки, маленької ложечки);

·        введення прикорму у віці 4-6 місяців (питво, інше харчування);

·        наявність хворобливих відчуттів у матері (тріщини на сосках, молочниця);

·        сильна втома, стрес, безсоння, неприйняття дитини;

·        комбіновані контрацептиви, в складі яких є естрогени, що пригнічують лактацію;

·        прийом діуретиків, куріння;

·        нова вагітність.

Рідше причини нестачі молока можуть бути пов'язані не з матір'ю, а з аномаліями здоров'я дитини – відставання в розвитку, різні хвороби. Дані фактори викликають порушення ефективності смоктання, слабкість малюка, швидку стомлюваність, що призводить до погіршення лактації.

Нагрубання грудей

Один з неприємних факторів зниження лактації – це набухання грудей, коли вони стають щільними, набряклими, болючими, на поверхні виявляються обриси внутрішніх судин. Шкіра може почервоніти, стати блискучою, а з набряклого соска не витікає молоко. Також відбувається підвищення температури до 38 градусів або навіть більше. В даному випадку рекомендується не припиняти годування, не давати грудям застоюватися.

Якщо дитина може, нехай смокче груди якомога частіше. Коли малюкові це важко, використовуйте ручне зціджування, спеціальний молоковідсмоктувач. Щоб полегшити стан перед годуванням (зціджуванням) прийміть теплий душ, зробіть легкий і акуратний самомасаж грудей. Також може допомогти масаж шиї, спини. Після зціджування (годування) для зниження набряклості прикладіть до молочних залоз холодний компрес.

Закупорка молочних проток, мастит

Ще одна причина, по якій порушується нормальна лактація, а у матері починаються проблеми зі здоров'ям - це закупорювання молочних проток і мастит молочних залоз. Щоб поліпшити стан, перш за все, рекомендується налагодити хороший відтік молока. Для цього потрібно:

·        забезпечити правильне прикладання малюка;

·        виключити носіння нижньої білизни, одягу, які можуть здавлювати груди.